pirotehnikas terminu vardnica

Pirotehnikas terminu skaidrojošā vārdnīca

Kas kopīgs bitēm, helikopteriem, palmām un dažādiem puķu nosaukumiem ar pirotehniku? Kādas izskatās krosetes? Un kas patiesībā slēpjas zem vārdiem petarde, raķetes un salūts, kad tos jautājam pārdevējam vēloties nopirkt salūtu bateriju.Šeit variet iepazīties ar pirotehnikas terminiem, ko lieto pirotehnikas veikalu pārdevēji, pirotehniķi un ar pirotehniku saistīti cilvēki.

Strūklaka (Fountain)

Pirotehnisks izstrādājums, kurš veido dzirksteļu vai uguns strūklu uz augšu, sākot no dažiem centimetriem līdz vairākiem metriem. Strūklakas dzirksteles vai uguns var būt dažādās krāsās, kā arī var būt papildināts ar skaņas efektiem – sprakšķiem, bet ne ar skaļiem blīkšķiem.

Raķetes (rockets)

Reaktīvs pirotehniskais izstrādājums. Tas sastāv no stabilizatora (kociņš), degļa, dzinēja un cilindra, kas pildīts ar zvaigznītēm un izmetošo sastāvu. Raķete jānovieto caurulītē vai pudelē tā, lai tā brīvi kopā ar kociņu varētu uzlidot gaisā. Kociņš ir kā aste, kas ļauj raķetei uzlidot taisni gaisā.  

 

Lāpas (Flare)

Izstrādājums, kurš degot rada liesmu. Tās izmanto arī kā drošības elementus uz ceļiem.

Sprakšķošas bumbas (crakling balls)

Pirotehniskais izstrādājums, kurš aizdedzinot rada dzirksteles uz visām pusēm.

Dūmu bumbas, sveces (smoke balls, candles)

Pirotehniskais izstrādājums, kas rada dūmus. Dūmu krāsa var būt dažāda.

 

 

Petardes (bangs)

Pirotehniskais izstrādājums, kas aizdedzinot rada troksni. Latvijā šos izstrādājumus tirgo tikai personām uzrādot mednieku apliecību.

Brīnumsveces (sparkles)

Metāla kociņš, uz kura ir slānis ar pirotehnisko pulveri, kas degot rada dzirksteles.

Izpletnis (parachute)

Izstrādājums, kurš izšauj gaisā zvaigznīti kopā ar izpletni. Izpletnis mazina zvaigznītes krišanas ātrumu. 

Helikopters (Helicopter)

Izstrādājumu veids, kurš ļoti ātri griežas un paceļas gaisā. Izstrādājums var izdalīt gaismu vai skaņu lidojot, kā arī sasprāgt gaisā. Šāda veida izstrādājumus sauc arī par lidmašīnām, taureņiem, bitītēm, ufo.

Ritenis (wheel)

Stacionāra ierīce, kurai piestiprināti pirotehniskie izstrādājumi, kas degot rada uguni vai dzirksteles. Ierīcei griežoties, tā rada uguns vai dzirksteļu apli.

Ūdenskritums (waterfall)

Strūklakām līdzīgi izstrādājumi, tikai tie deg virzienā uz leju veidojot ūdenskritumam līdzīgu dzirksteļu efektu.

Zibsnis (stroboskope)

Pirotehniskais izstrādājums, kurš mirgo sarkanā, zaļā vai kādā citā krāsā ar noteiktu intervālu noteiktu laiku.

Romas svece (roman candle)

Caurules, kas satur vairākus šaujampulvera maisījumus, kas ir savienoti ar palēninātājiem un tiek izšauti pa vienu caurules galu secīgi viens aiz otra ar noteiktu intervālu zvaigznīšu, bumbu vai citu pirotehnisko efektu veidā.

Salūta baterija (cake)

Izstrādājums, kurā savienotas vairākas caurulītes, kas pildītas ar pulveri un kuru palaiž ar vienu degli. Baterijām ir daudz dažādi efekti, ieskaitot strūklakas, komētas, dažādu veidu bumbas. Baterijas atšķiras ar vairākiem parametriem: kalibra izmēra, pulvera (propolenta) masas, šāvienu skaita, šaušanas ilguma u.c.

Baterijas kalibrs ir caurulīšu diametrs un to norāda vai nu milimetros vai collās, piem. 0,8” jeb 20mm, 1” jeb 25mm, 1,2” jeb 30mm utt. Jo lielāks kalibrs, jo lielāka bumba tiek izšauta.

Baterijas atkarībā no pulvera masas iedala trīs kategorijās (tās sāk skaitīt no 2.kategorijas, tā kā 1.kategorijā ietilpst pirotehniskie izstrādājumi ar ļoti mazu pulvera masu un trokšņa līmeni):

2.kategorijā ietilpst baterijas ar pulvera masu līdz 500gramiem,

3.kategorijā ietilpst baterijas ar pulvera masu līdz 1000gramiem. Šajā kategorijā var ietilpt arī baterijas ar pulvera masu zem 500gramiem, ja tā satur trokšņa līmeni, kas pārsniedz 2.kategorijā pieļaujamo.

4.kategorijā ietilpst salūta baterijas virs 1000gramiem. Tās ir profesionālā pirotehnika un veikalā netiek tirgotas.

Baterijas ir vispopulārākais pirotehniskais izstrādājums.

Bumba (shell)

Pirotehniskais izstrādājums, kurš tiek izšauts debesīs. Bumba sastāv no degļa, izmetošā lādiņa, papīra bumbas pildītas ar zvaigznēm un pulveri. Deglis aizdedzina izmetošajā lādiņā esošo pulveri, kas uzšauj bumbu gaisā, tajā pašā laikā bumbas iekšienē deg iekšējais deglis - palēninātājs, kurš noteiktā laikā aizdedzina bumbā esošo pulveri un bumba uzsprāgst veidojot kādu noteiktu efektu. Zvaigznīšu veids bumbas iekšpusē nosaka to, kāda bumba izskatīsies debesīs, piem., dālija, krizantēma, sirds formas utt. Bumbas ir dažāda kalibra un tiek lādētas speciālās trubās.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *